Druhá partnerská schůzka Turecko 22. 4. - 27. 4. 2013

30.04.2013 13:20

Do městečka Limonlu jsme přijeli až před půlnocí. Na naše děti už netrpělivě čekaly turecké rodiny a hned si je odvezly do svých domovů. Ráno jsme se všichni setkali před školou, kde se konaly oslavy Dne dětí. Potom jsme si prohlédli školu a měli možnost sledovat přípravu tradičního jídla a samozřejmě ochutnat. Odpoledně jsme se věnovali prezentaci stolních her, které jsme si společně zahráli. 

Ve středu byl výletní den. Začali jsme tradiční snídaní na mořském pobřeží. Potom jsme navštívili mořské muzeum a jeli se podívat na válečnou loď Nusreti. Následoval oběd v zahradách s vodopády s malou procházkou. Prohlédli a ochutnali jsme pramen svatého Pavla, prošli se po městě Tarsus a nakonec nakoupili dárky pro naše nejbližší a kamarády na tradičním tržišti zvaném bazar.
Ve čtvrtek dopoledne jsme prezentovali hračky z recyklovatelných materiálů a pak se jelo do rezervace, kde nám naši hostitelé připravili piknik. Strávili jsme tady celé odpoledne hraním tureckých her. Některé jsme znali, jiné pro nás byly úplně nové. Večer jsme se všichni sešli na závěrečné večeři s kulturním programem. Představil se nám školní sbor a tanečnice, které nás po svém vystoupení učily tančit tradiční turecké tance. Místní pan starosta se s námi rozloučil stylově – všichni účastníci dostali typické turecké kalhoty, šátek a další drobnosti.
V pátek jsme se jeli podívat na staré ruiny, amfiteatr, Dívčí hrad a byli jsme také v jeskyni, která nás překvapila svou vlhkostí a teplem. Odpoledne jsme strávili koupáním v moři a pouštěním draků. V sobotu velmi brzy ráno jsme se vydali na cestu zpět.
Děti měly možnost poznat tureckou kulturu opravdu hodně zblízka, protože bydlely v místních rodinách, které všechny překvapily svou pohostinností. Jejich dojmy, postřehy a zážitky si můžete přečíst zde.

„ Na výletě v Turecku se mi líbilo hodně. Moje rodina byla velmi pohostinná a přátelská, takže jsem brzy zahodila své obavy. Pořád se mě ptali, jestli nemám hlad. Dostala jsem od nich také hezké dárky např. krásné šaty, které jsem si vzala na závěrečnou večeři, 2 krásná trička a taky typické turecké sladkosti pro moji rodinu. Musím ale říct, že vybavení domácnosti na mne moc dobře nezapůsobilo. V koupelně nebyla sprcha – lidé jsou tam zvyklí se umývat v kyblíku!!! Ani turecké záchody mne nenadchly
Jinak výlety byly super. Moře bylo slané a studené, ale to nás od koupání neodradilo.Byl to pro mě velmi zajímavý zážitek.“
Anna Sobková, 6. třída 

„ Líbil se mi festival ke Dni dětí. Ukazovaly se tady turecké tance a hudba, které je úplně jiná než u nás. Byli tam také velmi pohostinní lidé. Dostal jsem tolik věcí, že se mi to málem nevešlo do kufru.Výlety byly zajímavé a vždy nám svítilo sluníčko. Překvapilo mne, že se s námi pořád někdo chtěl fotit. Byli jsme jako celebrity.“
Matěj Badida, 8. třída